Blogy
Audio a Linux - ako si zlepšiť zážitok z hudby
Ako amatérsky audiofil s obmedzeným rozpočtom som vždy špekuloval ako dostať za čo najmenej peňazí čo najviac muziky a kedže koronavírus ma donútil sedieť viac doma rozhodol som sa podeliť o moje skúsenosti a názory.
Kedže v linuxovom svete som len bežný užívateľ (teda nemám sa veľmi o čo podeliť) a v profesnom som právnik (tomu sa zase vo voľnom čase nemám potrebu venovať) rozhodol som sa napísať o niečom čomu rozumiem a myslím že by to mohlo zaujať miestnu komunitu - AUDIO.
Umelá inteligencia - vytvorenie datasetu
V minulom zápisku som napísal pár riadkov o tom ako začať s programovaním našej prvej umelej inteligencie pre rozpoznávanie obrazu, dnes to zas bude pár riadkov o tom kde si pre ňu zaobstarať dáta.
Pre naučenie umelej inteligencie potrebujeme nejaké trénovacie dáta (dataset), v našom prípade obrázky. Buď si ich vytvoríme mobilom, foťákom, kamerou, simuláciou alebo si ich musíme niekde stiahnuť. Pozrieme sa ako sa dajú nejak jednoducho stiahnuť.
Umelá inteligencia - prvé kroky k programovaniu
V minulom zápisku som písal o umelej inteligencií v rozpoznávaní obrazu.
V tomto blogu si konečne užijete malé začiatky programovania, ako to vyzerá a pripravíme si prostredie pre prácu.
Umelá inteligencia v rozpoznávaní obrazu.
Keď som v minulom zápisku písal, že pokiaľ sa Feedforwardová sieť naučí na mamu zprava, tak ju spozná aj zľava, tak to som klamal.
Umelá inteligencia nás všetkých zabije
Takže to nebude koronavírus, ale umelá inteligencia. Teda aspoň podľa toho ako sa občasne vyjadrili Stephen Hawking a Elon Musk.
Ak vás to aj napriek tomu zaujíma, tak vás s tou technológiou pokúsim zoznámiť. Blog nie je nasmerovaný na profíkov, ale skôr by som chcel ukázať nerdom, alebo proste len ľuďom, čo o tom počuli a chceli by sa dozvedieť niečo viac.
Display ST7789 - zopár poznámok
Za 1€ aj nejaké drobné som kúpil mačku vo vreci. Farebný display s rozlíšením 240x240px a kontrolérom ST7789. V nasledujúcom blogu bude pár mojich poznámok k tomuto kúsku hardvéru a nejaké tie ukážky kódu.
Je tento svet dopredu daný? Je vôbec možnosť ovplyvniť to čo sa deje?
Asi každý si pár krát za život položí otázku, či to čo sa okolo nás deje je nejak dané, alebo to svojimi rozhodnutiami dokážeme ovplyvniť. Dá sa vôbec nejak spočítať čo by sa stalo keby som sa rozhodol inak? Začnú vznikať paralelné vesmíry?
Návrat k RSS (po rokoch)
Blog pojednáva o znovuobjavení čara RSS, tentokrát v prostredí Emacs-u
FreeRTOS tracing bez komerčného softvéru
Operačný systém FreeRTOS dokáže počas behu zaznamenávať rôzne systémové udalosti ako napr. presné časovanie prepínania úloh. Práve táto časť je pre kooperatívny multitasking kľúčová. V nasledujúcom blogu si ukážeme, ako jednoducho zaznamenávať a zobrazovať prácu správcu úloh pomocou OSS softvéru.
Ake su vase skusenosti s bankovymi uctami bez poplatkov
2 slovenske banky poskytuju ucet bez poplatkov (365 a mbank), predtym nez si ho zriadim by som sa chcel opytat ci niekto z vas nema s nimi skusenosti. Aj co sa tyka linuxovej podpory ale aj normalne. Pouzival by som to len na internet banking, sipo, trvale prikazy.
ESP32 - simulátor pre Linux
Pri vývoji komplexnejších aplikácií pre ESP32 môže nahrávanie kódu do zariadenia zabrať pokojne aj niekoľko minúť. Aby som sa vyhol čakaniu napísal som malý, jednoduchý a dosť nepresný simulátor.
ESP32 - dynamická zmena vzorkovacej frekvencie I2S
Nedávno som si kúpil mikrokontrolér ESP32 kvôli prestavbe starého nefunkčného tranzistorového rádia na internetové rádio. U môjho malého projektu chcem dosiahnuť čo najplynulejšie prehrávanie internetových streamov bez výpadkov, alebo počuteľného praskania.
Ako som začal s Linuxom, a vy?
K tomuto blogu ma inšpirovala správa od Mária, v ktorej inforuje že Linus oslavuje 50ku. Má teda o 10 viac ako ja (technická poznámka). Začal som loviť v pamäti a aj po susedných blogoch, kedy a ako vlastne som začínal s Linuxom ja, predsalen človek vekom naberá okrem kíl aj nové informácie a všetko si nepamätá až tak detailne. Plus prikladám nejaké screenshoty distribúcií mojej plochy na spestrenie. Bol by som rád keby ste pridali do komentov aj vy svoje začiatky.
ESP32 - spustenie programu z RAM
Po dlhšej dobe som sa vrátil k svojmu koníčku - práci s hardvérom. Pri tejto príležitosti tu budem písať krátke návody, poznámky, problémy, na ktoré som narazil, riešenia atď. Trochu neplánovane som začal už v svojom predchádzajúcom blogu, kde som riešil hello world na jednom obskurnom embedded systéme.
Neviem napísať "Hello world" v C++
Možno by tento blog mal byť skôr vo fóre, ale nakoneic je to trochu viacej textu a možno trochu viacej otázok na zamyslenie sa. V každom prípade situácia je taká, že posledných pár týždňov sa snažím napísať hello world v C++ a jednoducho to nefunguje.
Oprava Couldn't Measure na Xiaomi Mi Body Composition Scale
Nedávno mi na smart váhe prestalo fungovať meranie parametrov tela. Rozhodol som sa, že ju skúism sám opraviť. V nasledujúcom článku je postup opravy, ktorý zabral v mojom prípade. Nehovorím, že postup je univerzálny, ale vo väčšine prípadov by mal zabrať.
LinuxOS a nové zdieľacie kódy pre FB
Tento víkend som trochu vylepšoval kód pre zdieľanie na facebooku. Od teraz má väčšina obsahu generovaný titulný obrázok pre facebook.
Richard Stallman chcel pre GNU získať oficiálny WIndow Manger a to IceWM
Väčšina ľudí, čo ma pozná, vie že milujem IceWM a nedám naň dopustiť. Pár dní dozadu, sa práve veľký RMS, alias Richard Matthew Stallman začal zaujímať o to, že by sa IceWM začlenilo, ako oficiálna súčasť GNU projektu.